De juiste schoenmaat opmeten.
Om lekker te kunnen lopen is het belangrijk goed zittende schoenen aan te trekken. En een goed zittende schoen is een schoen in de juiste schoenmaat voor u.
Om de ideale schoenmaat te bepalen kunt u ons stappenplan doorlopen. Gebaseerd op uw voetlengte kunt u vervolgens in de schoenmatentabel de juiste maat aflezen. Meet u mee ?
Stap 1.

Neem een vel papier en trek hierop, in het midden, een lijn van boven naar beneden.
Stap 2.

Zet uw voet op het papier op zo’n manier, dat u met het midden van uw grote teen en uw hiel op de lijn staat.
Stap 3.

Zet twee streepjes op het papier. Één ter hoogte van het einde van uw grote teen en één bij het einde van uw hiel.
Stap 4.

Meet vervolgens de lengte van de lijn tussen deze twee streepjes.
Stap 5.
Om nu de juiste schoenmaat voor u te bepalen zoekt u de gemeten lengte op in onderstaande tabel en leest u uw schoenmaat af. Dit kan zowel in de Engelse maat als in de Europese maat, ook wel de Franse maat genoemd.
SCHOENMATEN |
|
Voetlengte in cm. |
22.2 |
22.6 |
23.1 |
23.5 |
23.9 |
24.3 |
24.8 |
25.2 |
25.6 |
26.0 |
26.4 |
26.9 |
|
Engelse maat |
2.5 |
3 |
3.5 |
4 |
4.5 |
5 |
5.5 |
6 |
6.5 |
7 |
7.5 |
8 |
|
Europese |
34,5 |
35 |
36 |
37 |
37,5 |
38 |
38,5 |
39 |
40 |
41 |
41,5 |
42 |
|
Voetlengte in cm. |
27.3 |
27.7 |
28.1 |
28.6 |
29.0 |
29.4 |
29.8 |
30.3 |
30.7 |
31.1 |
|
Engelse maat |
8.5 |
9 |
9.5 |
10 |
10.5 |
11 |
11.5 |
12 |
12.5 |
13 |
|
Europese |
42,5 |
43 |
44,5 |
45 |
45,5 |
46 |
46,5 |
47 |
47,5 |
48 |
Naast de lengtemaat is aandacht voor de wijdte van de voet, en dus de schoen, ook aan te raden.
Schoenen komen namelijk in de volgende wijdtematen, ook wel breedtematen genaamd, voor :
Breedte (C) D en E Erg = smalle tot smalle leest
Breedte F en G = Normale leest
Breedte H en I = Iets bredere leest
Breedte J en K = Extra brede leest
Breedte W = Speciale therapeutische leest
De gemiddelde voet blijkt vaak gebaat bij een schoen met de breedte F of G. Met de breedtemaat H kan al menig voet met knok geholpen worden, maar een K wijdte brengt vaak meer comfort.
Vraag de schoenenverkoper bij de volgende keer dat u schoenen aanschaft niet alleen naar de juiste maat, maar let zeker ook op een goede wijdtemaat.
Veel plezier bij uw volgende bezoek aan de schoenenwinkel. U kunt nu met de juiste maat aan de slag !



Hallo,
Leuke site, beetje jammer dat de tabel wat afwijkt van andere voetmaattabellen. De engelse maten en europese maten hebben niet dezelfde voetlengte, dus zijn ze niet zo makkelijk naast elkaar te leggen. Misschien hebben jullie hier wat aan ter verbetering van de site:-)
Groet,
Leez
ik mis nog de schoenen wijte.
Bedankt voor de reacties tot dus ver.
Leez, ik kan je garanderen dat de schoenmaten hierboven aardig overeenkomen met wat men in de schoenenwinkel hanteert. Vraag je om een maat 9, dan krijg je waarschijnlijk een maat 43. Uiteraard kunnen de maten verschillen qua fabrikant en kan, evenals in de confectie, de ene maat 8 iets ruimer of krapper zijn dan de maat 8 van een ander merk. Het is de belangrijk de voet goed te meten en in samenwerking met de ervaren schoenenverkoper kan je de goede pasvorm/schoen voor je voet vinden.
Michael, je hebt gelijk; de wijdtematen ontbraken in het verhaal. Ik heb er een stukje over bijgeschreven. Wanneer je meer informatie mist dan hoor ik het graag.
MvG
Gerrit van Dalen
Hoi,
Interessante site!
Ik wilde alleen nog vragen of jullie misschien weten waar ik een voet-/schoen opmeet-apparaat kan bestellen. Hier bedoel ik een hulpmiddel mee waarmee de lengte van de voet kan worden opgemeten en de binnenkant van de schoen. Dit heb ik een keer in een schoenenwinkel gezien en dit lijkt mij een zeer betrouwbare manier!
Ik begrijp uit uw informatie dat als je voet bv 26 cm is je een maat 41 moet nemen (op de schoenendoos staat dan ook 26 cm). Is het niet zo dat als je voet 26 cm is, je juist een schoen moet nemen die 1 cm groter is, zodat je wat meer ruimte hebt of is daar juist al rekening mee gehouden??
Ik hoor het graag!!
Groeten Astrid
hey, ik had ff een vraagje ,vanuit forensische interesse, als je een schoenafdruk vind met een lengte van 22.5 cm, moet je dan afgaan op een maat 35, of is de maat alleen afhankelijk van de voetlengte, en zou je in dit geval de maat op 34.5/34 moeten schatten aangezien de zool altijd iets langer is dan de voet die erop loopt, bij voorbaat dank
Bij Engelse schoenmaat 5 1/2 staat Franse maat 39 1/2. Dit moet dan toch 38 1/2 zijn?
Allereerst excusus voor de late reacties. We moeten maar eens beter opletten. Maar hieronder de reacties op de reacties
@carla : Je hebt helemaal gelijk,maat 5 1/2 is een maat 38 1/2. Ik heb het gelijk verbeterd.
@Jesper: De schoen is inderdaad meetstal iets langer dan de voet zelf. Veelal heb je bij een goed zittende schoen bij de neus nog wat ruimte over. Belangrijk is ook te weten om wat voor schoen het gaat. Sommige schoenen zijn ontworpen met extra grofe, of grote zolen alleen voor de looks, en dan krijg je dus een vertekend beeld van de ware grootte van de voet.
@Astrid : Over het opmeet-apparaat. Wij hebben de onze gekocht bij H.J. van Drunen in Elshout. Je zou eens kunnen zoeken op fournituren op Google.
Hallo, wat ik nog graag zou willen weten over de breedtematen, is hoeveel centimeters deze zijn. Dan kan ik zelf mijn voetbreedte opmeten, zodat ik weet welke breedtemaat ik nodig heb.
Ik heb in principe maat 41, maar door mijn brede voeten kom ik meestal uit op 42. (En daar is het ook al moeilijk in zoeken.)
Bedankt, Lisette
Hallo,
Zouden jullie willen aangeven welke voetbreedte in cm overeenkomst met de wijdtemaat, bv. 5cm=C. Het lieft voor kinderen.
Ik las op een schoenensite over wijdte 2, maar dit zegt mij niets.
Ik hoor het graag.
Groeten’,
Merih
Hoe bereken je de breedte maten?
De lengte van de voet = 27,3 cm
en de omtrek rond breedste deel van de voorvoet=
23,5
Ik heb dus smalle voeten.
Waar vind ik (liefst in de randstad) een winkel met een uitgebreide collectie smalle schoenen?
Met vriendelijke groeten CvdB
hallo, ik heb extreem brede voeten, wijdtemaat O die zie ik hier bij de wijdtematen niet terug. Op http://www.oudman.nl staat een goede tabel met alle wijdte maten. Daarbij heb ik nog een vraag, wat is een wijdtemaat W, voor zover ik weet gaat het niet verder dan O.
Groet
Ymi
Met wiskunde moet ik vertellen wat eenleest precies is en hoe je de schoenmaat aangeeft, kan iemand helpen?
bonjour, jammer dat er bij de wijdte van de leest niet staat hoeveel centimer bijvoorbeeld h of i is.
salut,
Madélon
12 Bibi,waarschijnlijk heb jij de oplossing reeds.Zo nietL Type op Google in: Wat is een leest? Je krijgt dan Wikipedia en daarin staat schoengereedschap. Met afbeelding. Groeten Frank
Ja, het schijnt dus dat ik maat 38 heb, maar dat klopt niet. Mijn voet is wel 24,3-24,5 cm lang. En ik heb hele smalle voeten. Heerlijk om met mijn voeten nieuwe schoenen te kopen! Niet dus. Pumps, ballerina’s, het gaat allemaal aan mij voorbij!
in een winkel zeiden ze dat ik maat 37 had,,
maar ik kan nergens maat 37 vinden die mij passen.
ik heb nu maat 39 vanwege de breedte, maar deze schoenen zijn nog smal.
Ook heb ik een paar schoenen maat 40. Weet iemand hoe ik weet welke breedtemaat ik heb?
groetjes Evelyn
Ik vind dit inderdaad ook een beetje raar, ik draag meestal maat 37 maar volgens deze tabel heb ik nog maar nét maat 34, misschien dus zelfs kleiner want mijn voet is 22 cm. Dit kan toch niet kloppen?
Ik vind dit systeem wat wazig. Na de voet te hebben gemeten, dient de schoenmaat te worden vastgesteld met behulp van een formule en niet met behulp van een tabel.
Schoenmaat = 1,5 x (lengte voet in cm + 2 cm)
Het is al onvermijdelijk dat schoenenfabrikanten eigen methodes hanteren om schoenmaten aan hun schoenen toe te kennen. Als schoenenzaken ook nog eens eigen tabellen gaan hanteren, dan komt er van passen al helemaal niets meer terecht.
Dag allen,
Martijn moet zeggen dat de formule aardig in de buurt komt. Veel sites en tabellen vergeleken en zelf tot de conclusie gekomen dat er veel verschillen zijn tussen de tabellen, volgens mij zit tussen de volle maten nog ruimte is voor “tussenmaten”. Met formule kom ik op maat 44,75 dit zit dan tussen maat 10 en 10 1/2 in dank voor de formule. Nou nog en formule voor de breedtemaat, deze zijn er in letters G H F enz maaar zie ze ook in getallen bv. breedtemaat 82 begrijp dit niet zo.
Het is zeer beperkt, maar zie http://www.jj-footwear.nl; http://www.footnotes.nl en http://www.durea.nl voor enkele fabrikanten van schoenen die leest en schacht van laarzen hebben zowel smal als breed. JJ-footwear heeft een berekening met tabellen voor laarzen en kuitwijdte.
O ja, Lowa heeft een bergwandelschoen lady sport S (van extra smal).
Geen enkel ander merk heb ik gevonden daarin. Alleen het speciaal op maat maken is nog een alternatief, maar dat is vergelijkbaar met 3 paar bergwandelschoenen qua prijs.
Kan iemand mij misschien helpen aan een tip hoe ik binnenmaten van schoenen kan vertalen naar de juiste damesmaten? Ik verkoop 2e hands schoenen en de maatvoering van enkele jaren geleden is groter dan dat men nu hanteert. Het is soms lastig om te bepalen hoe een pump of laars valt. Ik heb een binnenmaatstokje, maar de apparatuur die daarbij hoort, een Heider maat instrument klopt na nameten helemaal niet. Ik zou zelf een maat 37,5 hebben, maar ik heb toch echt maat 39!
Voor een smalle geklede (heren-) schoen ben ik sinds enige jaren redelijk geslaagd bij Oudman schoenen in Groningen. Zij verkopen daar het merk Verschuren.
Voor bootschoenen ben ik geslaagd met het merk Sebago (o.a. in Den Haag maar waarschijnlijk ook wel elders).
Als er nog iemand een tip voor mij heeft voor smalle herenschoenen dan houd ik mij zeer aanbevolen.
Die tabel kan niet kloppen – er is een increment van 4 mm maar maat 43.1/2 wordt overgeslagen, dus hij springt direkt van 43 op 44.1/2. De formule van Marijn klopt wèl, zo te zien. Nu nog de breedtematen boven tafel zien te krijgen….
op deze site staat ook breedtematen tabel.
Kijk onder het kopje: Pasvormtips, schoenwijdte.
Succes…
groetjes
vamos-schoenen.nl
Op de site van Duo Boots staan ook tips voor het meten van je voeten/wreef en kuitmaten!
Ze bieden dan zelf ook schoenen voor smalle of brede voeten, dus het is ook handig voor mensen met een lastigere maat die vanuit huis willen bestellen
JE. ZUS !!
Wat een geouwehoer over maten. Hier kom je natuurlijk nooit uit !!
Ga gewoon naar een goede schoenenzaak en pas of het lekker zit.
Volgens mij zijn de zeikerds op deze site allemaal internet klanten die voor niets op de eerste rij willen zitten.
Ja, dan heb je pijn in je poten.
Zelf draag ik al 40 jaar Greve schoenen en als ik bij mijn vaste leverancier binnenkom hoef ik niet eens meer de lengte en breedtemaat op te geven.
Passen doe ik uit formaliteit maar sta meestal na een uurtje (dat is 5 minuten “passen” en de rest van de tijd een wijntje drinken) tevreden weer buiten.
Maak het niet moeilijker dan het leven al is !
Ik lees hier dat vaak een breedte K meer comfort bied. Dat is idd waar. Veel meer comfort.
Maar waarom zijn er zo weinig leuke hippe schoenen met breedte K. Er zijn al wel wat meer leuk dan een paar jaar geleden, maar niet genoeg naar mijn smaak. Ik hou van mooie italiaanse stijlschoenen.
Ik begrijp echt niet waarom half Nederland op schoenen lopen die wat breedte betreft geen comfort bieden.
Schoenmakersfabrieken lap dit niet aan uw laars!